Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

2. Rosatom bölge satranç turnuvası Mersin’de başladı

ROSATOM ve Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) iş birliğiyle düzenlenen 2. ROSATOM Mersin Bölge Satranç Turnuvası Mersin’de başladı. Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ni (NGS) inşa eden Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu ROSATOM ve Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) iş birliğiyle düzenlenen 2. ROSATOM Mersin Bölge Satranç Turnuvası Mersin’de başladı. Turnuvada açık kategori, 8 […]

2. Rosatom bölge satranç turnuvası Mersin’de başladı
Eylül Şahin
  • Yayınlanma7 Aralık 2023 14:36

ROSATOM ve Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) iş birliğiyle düzenlenen 2. ROSATOM Mersin Bölge Satranç Turnuvası Mersin’de başladı.

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ni (NGS) inşa eden Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu ROSATOM ve Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) iş birliğiyle düzenlenen 2. ROSATOM Mersin Bölge Satranç Turnuvası Mersin’de başladı. Turnuvada açık kategori, 8 yaş altı ve 12 yaş altı olmak üzere üç ayrı kategoride toplam 832 sporcu hamle yapacak. 

Bu yıl ikincisi düzenlenen turnuvanın elemeleri Tarsus, Silifke ve Bozyazı ilçelerinde 2 Aralık 2023 tarihinde başladı. Mersin, Erdemli ve Anamur’daki elemeler ise 9-10 Aralık 2023’te yapılacak. 

Final heyecanı 16 Aralık 2023 tarihinde TSF Mersin Satranç Merkezi’nde yaşanacak. Turnuva, bölgenin satranç alanındaki potansiyeline katkı vermeyi amaçlıyor. 

IM EDİZ GÜREL TURNUVANIN ÖZEL KONUĞU 

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı dolayısıyla 22-27 Kasım’da Ankara’da düzenlenen Cumhuriyetimizin 100. Yılı Türkiye İş Bankası Satranç Kupası’nın şampiyonu IM Ediz Gürel, 2. Rosatom Mersin Bölge Satranç Turnuvası’nın özel konuğu olacak. Türk satrancının son yıllardaki yükselişinin simgesi haline gelen IM Ediz Gürel, turnuvaya katılan sporcularla gösteri maçı da yapacak. Gürel ayrıca turnuva katılımcılarına yönelik düzenlenecek söyleşide deneyimlerini, turnuvalara nasıl hazırlandığını da paylaşacak.

“GELENEKSEL HALE GETİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Turnuvaya ilişkin konuşan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, “TSF olarak satranç ile dokunmadığımız gencimiz kalmasın istiyoruz” diyerek şunları söyledi: “Geçen yıl ilki düzenlenen Rosatom Bölge Satranç Turnuvası, Mersinli sporcular ve velilerinden oldukça pozitif değerlendirmeler almıştı. İlgi gören turnuvayı bu yıl da devam ettirmekten dolayı mutluyuz. Bu turnuvanın uzun yıllar devam etmesini ve geleneksel hale gelmesini hedefliyoruz. Satranç tahtasındaki tüm hamlelerinde sporcularımıza başarılar dilerim.”

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam