Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Aksa Elektrik aracılığıyla Gebze Güzeller OSB’ye YEK-G belgesi verildi

Aksa Elektrik ve Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi, yenilenebilir ve temiz enerji alanındaki çalışmaları kapsamında yeni bir iş birliğine imza attı. Buna göre, Aksa Elektrik aracılığıyla Gebze Güzeller OSB’ye verilen YEK-G Belgesi ile 8 aylık bir süreçte 43 bin ton karbon emisyonu engellendi. Sürdürülebilir ekosistem alanındaki çalışmalarına bir yenisini ekleyen Aksa Elektrik, Gebze Güzeller OSB […]

Aksa Elektrik aracılığıyla Gebze Güzeller OSB’ye YEK-G belgesi verildi
Raşit Kırkağaç
  • Yayınlanma21 Aralık 2023 16:07

Aksa Elektrik ve Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi, yenilenebilir ve temiz enerji alanındaki çalışmaları kapsamında yeni bir iş birliğine imza attı. Buna göre, Aksa Elektrik aracılığıyla Gebze Güzeller OSB’ye verilen YEK-G Belgesi ile 8 aylık bir süreçte 43 bin ton karbon emisyonu engellendi.

Sürdürülebilir ekosistem alanındaki çalışmalarına bir yenisini ekleyen Aksa Elektrik, Gebze Güzeller OSB ile yeni bir iş birliğine imza attı. Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.’nin (EPİAŞ) blok zincir teknolojisinden yararlanarak, üretilen elektriğin üreticiden tüketiciye kadar tüm süreçlerini takip etmek amacıyla tasarladığı, elektrik üretim ve tüketiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının ispatı niteliğinde olan YEK-G (Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Sistemi) Belgesi, Aksa Elektrik aracılığıyla Gebze Güzeller OSB’ye verildi. Proje, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Gebze Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit ve Kocaeli Gebze Güzeller OSB Yönetim Kurulu Başkanı Adem Ceylan, Aksa Elektrik Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kirazlı, Aksa Elektrik Grup Satış Müdürü Ejder Yetişer, Aksa Elektrik Ulusal Satış Müdürü Alican Güler’in de katıldığı imza töreninde duyuruldu.  Elektrik enerjisinden kaynaklanan karbon emisyonunu sıfırlayan, çevre koruma ve sürdürülebilirlik yönünden büyük önem taşıyan bu belge ile 8 aylık bir süreçte 43 bin ton karbon emisyonu engellendi.

YEK-G Belgesi ile sisteme dahil olan tesislerin şebekeye verdiği her 1 MWh’lik yenilenebilir enerjiye ait veriler şeffaf bir şekilde kaydedilerek belgeleniyor. Kullanılan enerjinin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiği de takip ve ispat edilebiliyor. Gebze Güzeller OSB’nin 2023 yılı Ocak ve Ağustos ayları arasında 87.455 MWh’lik elektrik tüketiminin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiği YEK-G Belgesi ile tescillenmiş oldu. Ayrıca Eylül ve Aralık ayları arasında verilen 41.000 MWh’lık elektrik ile toplamda 20 bin ton karbon emisyonunun engelleneceği öngörülüyor. Böylece çevre korunarak sürdürülebilir bir gelecek için katkı sağlanıyor.

AKSA ELEKTRİK OLARAK EMİSYONUNU AZALTMAK İSTEYEN ŞİRKETLERE ÇÖZÜM ORTAĞI OLUYORUZ Türkiye’nin 2050 sıfır karbon hedefine ilerlerken, toplam yenilenebilir enerji kapasitesinin artırılması ve yatırımlara katkı sağlamak hedefiyle yeşil enerji projelerine hızla devam ettiklerini belirten Aksa Elektrik Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kirazlı, “Karbon ayak izini azaltmanın tüm ülkelerin ana konusu olduğu bu dönemde, tüketilen elektriğin temiz kaynaklardan elde edildiğini kanıtlayan YEK-G Belgesi ile hem yenilenebilir enerji kaynakları destekleniyor hem de temiz enerji kullanmak isteyen üretici ve sanayicilere yol gösteriliyor. Biz de enerjinin her alanında hizmet veren Aksa Elektrik olarak karbon emisyon oranlarını azaltmak, yenilenebilir enerjiyi üretim ve hizmetlerinde kullanmak isteyen şirketlere yerli ve milli kaynakları kullanarak çözüm ortağı oluyoruz” dedi.

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam