Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yunanistan’la olan iş birliğini tüm enerji alanlarında geliştirmenin gayreti içindeyiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Türkiye-Yunanistan ilişkilerine yönelik yaptığı değerlendirmede; “Bu iş birliğini sadece enerji alanında değil nükleer enerji dahil tüm alanlarda geliştirmenin, genişletmenin gayreti içindeyiz” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan ziyareti sonrası yurda dönerken, uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in daveti çerçevesinde Atina’ya yaptığı resmi ziyareti başarıyla tamamladıklarını belirten Cumhurbaşkanı […]

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yunanistan’la olan iş birliğini tüm enerji alanlarında geliştirmenin gayreti içindeyiz”
Sibel Acar
  • Yayınlanma8 Aralık 2023 16:18

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Türkiye-Yunanistan ilişkilerine yönelik yaptığı değerlendirmede; “Bu iş birliğini sadece enerji alanında değil nükleer enerji dahil tüm alanlarda geliştirmenin, genişletmenin gayreti içindeyiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan ziyareti sonrası yurda dönerken, uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in daveti çerçevesinde Atina’ya yaptığı resmi ziyareti başarıyla tamamladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Malumunuz iki ülke arasında 65 yıllık aranın ardından Devlet Başkanı düzeyinde ilk resmi ziyareti 2017 yılında yine biz gerçekleştirmiştik. Bu defa Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi vesilesiyle tekrar Atina’da bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduk.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sırasında çeşitli alanlarda anlaşma metinlerinin imza altına alındığını aktardı.

“İŞ BİRLİĞİNİ TÜM ENERJİ ALANLARINDA GELİŞTİRMENİN GAYRETİ İÇİNDEYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaret öncesinde Yunan Gazetesi Kathimerini’ye verdiği mülakatta Doğu Akdeniz’de enerji uyuşmazlıklarının yapıcı diyalogla çözülebileceğine ilişkin bir değerlendirmesi olduğu hatırlatılarak; “Bugün verdiğiniz mesajlar da bu yöndeydi. Doğu Akdeniz’deki enerji konusu bugün görüşmelerinizde gündeme geldi mi? Yunanistan’ın buna yaklaşımı ne oldu? Sizin bir de bu konuyla ilgili bir konferans öneriniz vardı. Bu önerinizi de yinelediniz mi? Yunanistan’ın buna yanıtı ne oldu?” sorularına yönetmelik yaptığı değerlendirmede; “Bu iş birliğini sadece enerji alanında değil nükleer enerji dahil tüm alanlarda geliştirmenin, genişletmenin gayreti içindeyiz. Mesela bizim Sinop’ta inşa edilecek nükleer santralimizin enerjisinden Yunanistan’a da imkan tanıyabiliriz. Biliyorsunuz biz Ataşehir’de bir enerji Hub’ı yapalım dedik. Oradaki kulelerden bir tanesini sadece bu enerji dağıtım imkanlarını seferber ettiğimiz bir hale getirelim istiyoruz. Biliyorsunuz Trakya’da, Rusya’dan gelecek doğal gaz ile oradan Balkanlar’a ve Avrupa’ya gaz temininde bir merkez olma kararımız mevcut. Bu konuda da Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin ile mutabık kaldık. Doğu Akdeniz’deki gerginlikler en çok bölgenin önemli ülkeleri olan Türkiye ve Yunanistan’ı olumsuz etkiler. Bu nedenle biz buradan ne gibi imkanlar elde ederiz, ülkelerimizin yararına ne gibi olanaklar oluştururuz bunun hesabı, gayreti içerisinde olmamız lazım. Bu konuya Sayın Miçotakis’in olumlu yaklaştığını söyleyebilirim. Temennimiz odur ki, biz bardağın dolu tarafıyla ilgilenelim, boş tarafıyla ilgilenmeyelim. Bölgemizin doğal zenginliklerinin hakça paylaşımı noktasındaki tutumumuz başından beri aynı. Kimsenin hakkında, hukukunda gözümüz olmadığı gibi, haklarımızı da kimseye çiğnetmeme irademiz sağlamdır. Kaldı ki Doğu Akdeniz’de kapsayıcı, adil bir paylaşım mümkündür. Yeter ki bunu sağlayacak zemini inşa edip, doğru yol haritaları oluşturalım ve provokasyonlara fırsat vermeyelim. Düzenlenmesini önerdiğimiz bu konferans işte o zeminin oluşturulması için doğru bir yaklaşım olacaktır” ifadelerini kullandı.

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam