Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Macaristan’la yapılacak enerji anlaşmaları dikkat çekiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın yapacağı Macaristan ziyaretinde ekonomi, ticaret, savunma sanayisi, enerji ve kültür alanlarına odaklanılacak, iki ülke arasında 16 belgenin imzalanması öngörülüyor. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarınki Macaristan ziyaretinde iki ülke arasındaki “stratejik ortaklığın”, “genişletilmiş stratejik ortaklık” seviyesine çıkarılması hedefleniyor ve buna ilişkin bir belge Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Macaristan Başbakanı […]

Macaristan’la yapılacak enerji anlaşmaları dikkat çekiyor
Sibel Acar
  • Yayınlanma17 Aralık 2023 18:01

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın yapacağı Macaristan ziyaretinde ekonomi, ticaret, savunma sanayisi, enerji ve kültür alanlarına odaklanılacak, iki ülke arasında 16 belgenin imzalanması öngörülüyor.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarınki Macaristan ziyaretinde iki ülke arasındaki “stratejik ortaklığın”, “genişletilmiş stratejik ortaklık” seviyesine çıkarılması hedefleniyor ve buna ilişkin bir belge Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Macaristan Başbakanı Viktor Orban tarafından imzalanacak.

İki ülke arasında 2013’ten bu yana düzenlenen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı vesilesiyle yapılacak ziyaret kapsamında özellikle ekonomi, ticaret, savunma sanayisi, kültür ve enerji alanlarında işbirliğine odaklanılacak.

Ziyaret tarihinin 18 Aralık 1923’te iki ülkenin imzaladığı Dostluk Anlaşması’nın yıl dönümüne denk gelmesi de anlam ifade ediyor.

Macaristan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin 100. yıl dönümü dolayısıyla ilan edilen 2024 Türkiye-Macaristan Kültür Yılı’nın açılış etkinliği de ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Orban tarafından yapılacak.

Kültür Yılı, hem Macaristan’da hem Türkiye’de uzun zamandır planlanan çok çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Bunun, Türk ile Macar halkları arasındaki yakınlaşmayı artırmaya vesile olması bekleniyor.

16 belge imzalanacak

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Macaristan’la tüm bakanlıklar, her düzeyde çok kapsamlı işbirliği içerisinde. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde dışişleri, milli savunma, içişleri, ticaret, enerji ve tabii kaynaklar, sanayi ve teknoloji, aile ve sosyal hizmetler ile kültür ve turizm bakanları olmak üzere 8 bakan eşlik edecek.

Ziyaret kapsamında iki ülke arasında çeşitli alanlarda 16 belgenin imzalanması bekleniyor.

Türkiye, enerji güvenliği açısından Macaristan için önemli

İki ülke arasında son dönemde savunma sanayisi işbirliğinde gelişmeler yaşanırken Macaristan, Türkiye’yi özellikle enerji arzı bakımından çok önemli bir ülke olarak görüyor.

Macaristan’ın doğal gazının yüzde 50’si TürkAkımı üzerinden geçiyor ve Azerbaycan’dan alınan gaz da Türkiye üzerinden Macaristan’a naklediliyor. Bu nedenle Türkiye, Macaristan’ın enerji güvenliği açısından çok önem verdiği bir ülke olarak görülüyor.

İki ülke arasında NATO kapsamında da yakın işbirliği yürütülüyor ve Macaristan, Türkiye için Avrupa’da güvenilebilecek ve işbirliğini de bu güven ilişkisine dayandırarak geliştirebilecek bir ülke olarak ön plana çıkıyor.

Liderler düzeyinde bu ortak anlayışın bütün diğer katmanlara etki ettiği görülürken bu sayede her alanda sorunsuz bir şekilde ilerliyor.

AA

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam