Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

EgeGaz Aliağa LNG Terminali, 500. LNG gemisini karşıladı

EgeGaz Aliağa LNG Terminali, 500. LNG gemisinin terminale gelişi, tesiste düzenlenen bir etkinlikle kutlandı. EgeGaz Aliağa LNG Terminali, 11 Aralık 2023 tarihinde 500. LNG gemisini karşıladığını açıkladı. 500. LNG gemisinin terminale gelişi, tesiste düzenlenen bir etkinlikle kutlandı. Seçkin bir davetli grubunun katıldığı etkinlikte söz alan EgeGaz’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Akbal, tüm […]

EgeGaz Aliağa LNG Terminali, 500. LNG gemisini karşıladı
Eylül Şahin
  • Yayınlanma14 Aralık 2023 16:51


EgeGaz Aliağa LNG Terminali, 500. LNG gemisinin terminale gelişi, tesiste düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.

EgeGaz Aliağa LNG Terminali, 11 Aralık 2023 tarihinde 500. LNG gemisini karşıladığını açıkladı.

500. LNG gemisinin terminale gelişi, tesiste düzenlenen bir etkinlikle kutlandı. Seçkin bir davetli grubunun katıldığı etkinlikte söz alan EgeGaz’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Akbal, tüm davetlilere katılımları ve bu anlamlı günde EgeGaz’da bulundukları için teşekkür ederek, dünyada ve Türkiye’de LNG piyasası ile EgeGaz LNG terminali ve işletmesi hakkında bilgilendirmede bulundu.

İbrahim Akbal, ulusal doğal gaz sistemindeki ilk özel sektör yatırımı ve özel sektöre ait tek LNG terminali konumundaki EgeGaz’ın, Akdeniz havzasındaki büyük kapasiteli ve modern terminaller arasında yer aldığını söyledi. EgeGaz’ın ulusal piyasada gerçekleştirdiği ilkleri özetleyen Akbal; bunlar arasında sektördeki ilk özel yatırımcı, ilk lisans sahibi, ilk özel sektör LNG ithalatı, Katar ve ABD’den ilk ithalat, Q-flex ve Q-Max tipi en büyük LNG gemilerini kabul eden ilk terminal olma özelliklerinin öne çıktığını söyledi.

Türkiye’nin en yüksek kapasiteli üç doğal gaz giriş noktasından biri olan ve arz güvenliğine önemli katkı sağlayan EgeGaz Aliağa LNG terminali, günlük 40 milyon Sm3 gazlaştırma ve sevk kapasitesi ile pik talep günlerinde ulusal doğal gaz tüketiminin %17-23‘ünü karşılamaya destek oluyor.

Terminalde ulusal doğal gaz boru şebekesine hizmetin yanında, kamyon tankerlere ve gemilere LNG dolum kabiliyeti de bulunuyor.

EgeGaz Aliağa LNG Terminali, güvenilir ve yüksek kaliteli hizmet anlayışı ile 365 gün, 24 saat kesintisiz hizmet sunuyor.

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam