Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

EKOS Electric COP28’te sürdürülebilirlik hedeflerini paylaştı

Elektrik enerjisinin sürdürülebilir dönüşümüne inovasyon ve üretim gücüyle eşlik eden EKOS Electric, Dubai’de gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler 28. İklim Değişikliği Konferansı COP28’e katıldı. EKOS Electric Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tunahan Akbaş, global arenada EKOS Electric’in sürdürülebilirlik hedeflerini anlattı. Köklü tecrübesi, üretim gücü ve inovatif bakış açısıyla geleceğin enerjisine yön veren EKOS Electric, MENAT (Orta Doğu, Kuzey […]

EKOS Electric COP28’te sürdürülebilirlik hedeflerini paylaştı
Eylül Şahin
  • Yayınlanma15 Aralık 2023 13:27

Elektrik enerjisinin sürdürülebilir dönüşümüne inovasyon ve üretim gücüyle eşlik eden EKOS Electric, Dubai’de gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler 28. İklim Değişikliği Konferansı COP28’e katıldı. EKOS Electric Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tunahan Akbaş, global arenada EKOS Electric’in sürdürülebilirlik hedeflerini anlattı.

Köklü tecrübesi, üretim gücü ve inovatif bakış açısıyla geleceğin enerjisine yön veren EKOS Electric, MENAT (Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye) bölgesinin lider bankacılık grubu Emirates NBD’nin kısa bir süre önce yatırım yaptığı iklim ve finans teknolojisi girişimi Erguvan iş birliğinde karbon ayak izini azaltmak için harekete geçti. Erguvan’ın karbon yönetimi çözümü “Azalt” ile karbon ayak izi ölçümlerini gerçekleştiren şirket, çıkan sonuçları ve karbon ayak izini azaltmaya yönelik çalışmalarını COP28’te anlattı.

“GELECEK NESİLLERE DAHA YAŞANABİLİR BİR DÜNYA BIRAKMAK İSTİYORUZ”

Enerjinin büyük bir dönüşüm yaşadığını belirten EKOS Electric Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tunahan Akbaş, “Elektriğin önemi, elektrik altyapısının önemi gün geçtikçe artıyor. Enerji kaynaklarının yenilenebilir enerjiye dönüşümüyle beraber fosil yakıtla çalışan büyük güçlü enerji santraller yerini artık daha küçük güçlerde çalışan, kimi zaman mahalle, site, hatta mesken temelinde kurulan yenilenebilir enerji santrallerine bırakıyor. Bu dağıtık enerji kaynaklarının artışı ve şebekenin desantralizasyonunu kontrolünün zorlaşmasını ve şebeke desteği ihtiyacını da bir arada getiriyor. Bu dönüşüm sektörün büyümesine ciddi bir ivme yaratıyor. Sektörle beraber biz de büyümemizi güçlü bir şekilde sürdürüyoruz. Ancak bu büyüme beraberinde sorumluluklar da getiriyor. Bu sorumlulukların başında da gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmamızı sağlayacak çevresel sürdürülebilirlik konusu geliyor” dedi.

“KARBON AYAK İZİMİZİ AZALTACAK SF6’SIZ YENİ BİR ÜRÜNÜ SEKTÖRÜMÜZE KAZANDIRDIK”

EKOS Electric olarak çevresel etkilerini ölçmek ve aktif bir şekilde azaltmak için iklim ve finans teknolojisi girişimi Erguvan ile iş birliği gerçekleştirdiklerini ifade eden Akbaş, “Sürdürülebilirliği geniş perspektifte ele alıyor, faaliyetlerimizden ürünlerimize kadar A’dan Z’ye karbon ayak izimizi düşürmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda enerji ve elektrik sektöründe uzun yıllardır kullanılan SF6 gazının küresel ısınmaya etkisini fark edip daha çevreci bir çözüm araştırmak adına Ar-Ge çalışmalarımıza başlamıştık. Erguvan ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği kurumsal karbon ayak izimizi anlamak için önemli bir fırsat oldu. 2022 yılına ait karbon ayak izi verilerimizi Erguvan’ın Azalt uygulaması sayesinde hızlıca topladık. Emisyonlarımızın ana nedenlerine derinlemesine baktığımızda, karbon ayak izimizin yaklaşık yüzde 95’ini SF6‘nın oluşturduğunu gördük. SF6‘sız ürünlere geçişi ele almaya başlamıştık ancak veriler bize konunun ne kadar ciddi olduğunu bir kez daha göstermiş oldu” diye konuştu. Sektörde yıllardır kullanılan SF6‘dan daha çevreci bir alternatife geçişin kolay olmayacağını belirten Akbaş, “Elektrik kadar kritik öneme sahip bir sektörün değişmesi ise hiç kolay değil, şayet herhangi bir yeniliğin sektörde kabul görmesi için uzun dönemli kalıcılığa sahip olması ve zamana karşı kendini kanıtlaması gerekiyor. Sadece bununla da kalmayarak, tıpkı otomotiv sektöründe olduğu gibi, tüm tedarik zincirinin kendini yenilemesi de gerekiyor. Bu süreç kendiliğinden gelişmeyecek, sürecin hızlanması için ise karbon finansmanı çerçevesinde teşvikler ve teknik standartların gelişmesi gerekiyor. Ölçemediğiniz şeyi iyileştiremezsiniz. Biz de Erguvan’la gerçekleştirdiğimiz bu proje sayesinde sektörümüz özelinde Türkiye’de ilk kez ISO14064 standartıyla karbon ayakizi ölçümümüzü 3 Kapsam’da da gerçekleştirdik. Bu projenin ülkede ve sektördeki diğer paydaşlara yol göstereceğini, finans dünyasına ise karbon finansmanlarını öngörülebilir raporlama yapan firmalara yöneltmeleri konusunda ilham olacağına inanıyorum” diye ifade etti.

“TÜKETTİĞİMİZ ENERJİYİ KENDİ ÜRETTİĞİMİZ TEMİZ ENERJİDEN KARŞILIYORUZ”

Yenilenebilir enerji konusunda da çalıştıklarını vurgulayan Tunahan Akbaş,Ana fabrikamızın çatısında 2015 yılında hayata geçirdiğimiz 1 MW güneş enerji santralimiz ile ana fabrikamızın tükettiği elektrik enerjisini kendi ürettiğimiz yenilenebilir enerjiden karşılıyoruz. Aynı zamanda Kahramanmaraş’ta 20 MW kurulu güçte güneş enerji santrali ve Edirne’de 25 MW kurulu güçte rüzgar enerji santrali ile 20 MWh ve 25 MWh kapasiteli bataryalı enerji depolama tesisi kurulması amacıyla EPDK’ya başvurduk. Bu başvurularımızın yanında GES ve RES santralleri için farklı projeler üzerinde de çalışıyoruz” dedi.

EKOS MOBİLİTY İLE SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIMA DESTEK

Sürdürülebilir ulaşım ve çevreci şehirler için önemli bir konu olan elektrikli araç konusuna da değinenAkbaş, “IEA’nın yeni Dünya Enerji Görünümü 2023 (WEO-2023) raporuna göre, çevre dostu bir ulaşım imkanı sunan elektrikli otomobillerin sayısının tüm dünyada 6 yılda yaklaşık 10 kat artması bekleniyor. Bu artışa doğru orantılı şekilde şarj istasyonları sayısının da artması gerekiyor. Biz de EKOS Electric’in iştiraki olarak 2022 yılında EKOS Mobility markamızı kurduk. EPDK’dan Elektrikli Araç Şarj İstasyonu İşletmeci lisansımızı aldık. Sürdürülebilir ulaşım için ülkemizin elektrikli araç şarj istasyonu alt yapısına katkı sağlamak istiyoruz. İlk olarak fabrikamızın bulunduğu Balıkesir’de güçlü bir ağ kurmak için yola çıktık. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin bağlı ortaklığı Balpark ile yaptığımız sözleşme kapsamında, 5 yıl süreyle Balpark’a ait olan otoparklarda şarj istasyonlarımızı kurmaya başladık. Balıkesir ve çevre illerinde kısa sürede 150 noktaya şarj istasyonlarımızı kurmayı planlıyoruz. Bu yeni yatırımımızı Türkiye’nin farklı illeriyle genişletmek de hedeflerimiz arasında yer alıyor” diye konuştu.

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam