Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Enerji alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi bugün TBMM’de görüşülecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün, enerji alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi için mesaisine başlayacak. TBMM Genel Kurulu, enerji alanında düzenlemeler içeren kanun teklifini görüşecek. Genel Kurul, enerji alanında düzenlemeler içeren Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine başlayacak. Teklife göre, yerli üretim ve farklı kaynaklardan ithal edilen doğal gaz, Türkiye’de sıvılaştırılarak […]

Enerji alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi bugün TBMM’de görüşülecek
Burak Karagöl
  • Yayınlanma7 Şubat 2024 09:07
  • Güncelleme8 Mayıs 2024 06:04

Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün, enerji alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi için mesaisine başlayacak.

TBMM Genel Kurulu, enerji alanında düzenlemeler içeren kanun teklifini görüşecek.

Genel Kurul, enerji alanında düzenlemeler içeren Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine başlayacak.

Teklife göre, yerli üretim ve farklı kaynaklardan ithal edilen doğal gaz, Türkiye’de sıvılaştırılarak dünya piyasalarına LNG olarak pazarlanabilecek.

Enerji verimliliğini artırmak amacıyla hazırlanan projeler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 15 milyon lirayı geçmemek kaydıyla bedellerinin en fazla yüzde 30’u oranında desteklenecek.

İçme-kullanma suyu temin edilen rezervuarlar ve sulak alanlar ile Kıyı Kanunu kapsamında kalan kıyı ve sahil şeritleri hariç olmak üzere denizler, baraj gölleri, suni göller ve tabii göllerin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca yenilenebilir enerji kaynak alanı olarak ilan edilen alanlarında imar planı yapılmaksızın yenilenebilir enerji üretim santralleri kurulabilecek.

Olağanüstü hal kararı alınan veya genel hayata etkili afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde, elektrik hizmetlerinin kesintisiz karşılanabilmesi için geçici süreli elektrik enerjisi talepleri belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde karşılanacak.

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam