Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ‘asrın felaketi’ için tüm kabiliyetlerini seferber etti

Türkiye’yi sarsan ve asrın felaketi olarak nitelendirilen depremin üzerinden bir yıl geçti. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı; bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarıyla birlikte tüm kabiliyetlerini, insan kaynağı ile birlikte bölgeye seferber etti. 324 DEPREMZEDE ENKAZDAN ÇIKARTILDI Depremin hemen sonrasında 19 bin 906 personel, 3 bin 763 araçla birlikte bölgeye peyderpey intikal […]

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ‘asrın felaketi’ için tüm kabiliyetlerini seferber etti
Burak Karagöl
  • Yayınlanma3 Şubat 2024 10:10
  • Güncelleme8 Mayıs 2024 06:04

Türkiye’yi sarsan ve asrın felaketi olarak nitelendirilen depremin üzerinden bir yıl geçti. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı; bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarıyla birlikte tüm kabiliyetlerini, insan kaynağı ile birlikte bölgeye seferber etti.

324 DEPREMZEDE ENKAZDAN ÇIKARTILDI

Depremin hemen sonrasında 19 bin 906 personel, 3 bin 763 araçla birlikte bölgeye peyderpey intikal etti. Bakanlığa bağlı 9 bin 798 madenci, arama kurtarma faaliyetlerine katıldı. Bu faaliyetler sonucunda 324 depremzede enkazdan sağ olarak kurtarıldı.

HASARLAR ONARILDI

Arama kurtarma faaliyetleriyle eş zamanlı olarak bölgenin doğal gaz iletim hatlarında meydana gelen hasarlar tespit edildi. Bu hasarlar bölgeye intikal eden uzman ekipler tarafından 4 gün içerisinde onarıldı. Onarımın çalışmaları yapılırken dağıtım şirketleri aracılığıyla LNG ve CNG ile bölgeye doğal gaz arzı sağlandı.

KESİNTİLER GİDERİLDİ

Deprem elektrik iletim hatlarına da büyük zarar verdi. TEİAŞ ekiplerimin çalışmaları sonucunda elektrik hatlarında yaşanan kesintiler, 2 hafta içerisinde sonlandırıldı.

GEMİDE KONAKLAMA

Depremzedelerin en temel ihtiyaçları arasında yer alan konaklama konusunda da harekete geçen bakanlık, konteyner ve çadır kentler kurdu. Bakanlığın koordinasyonunda yolcu taşıyan iki gemi, İskenderun Limanı’na getirtildi. Depremzedelere tahsis edilen gemilerde binden fazla kişinin konaklaması sağlandı. Bakanlık ayrıca, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının inşa ettiği konteyner veya çadır kentlerin de elektrik altyapısını oluşturdu.

17,5 MİLYAR LİRALIK DESTEK

Bakanlık, depremzedelerin sıcak yemeğe erişebilmesi amacıyla yemek dağıtım merkezleri kurdu. Merkezlerde günlük 10 binlerce kişiye üç öğün yemek hizmeti verildi. Bölgede hayatın yeniden normale dönmesi amacıyla bakanlık, deprem bölgesine toplamda 17,5 milyar liralık destekte bulundu. Depremzedelerin 6 Şubat öncesine ait yaklaşık 1 milyar liralık elektik ve doğal gaz borçlarının silinmesini sağladı.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Bakanlık, depremden etkilenen şehirlerin yeniden inşasında, yeni kurulan veya kurulacak sahalarda, yeni inşaat, toplu konut alanlarında enerji altyapısını kurmak için çalışmalarına devam ediyor.

 

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam