Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

EPDK Kullanıcı Tarafından Dağıtım Varlıklarının Tesis Edilme Metodolojisi düzenlemesinde güncelleme yaptı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Kullanıcı Tarafından Dağıtım Varlıklarının Tesis Edilme Metodolojisi düzenlemesinde güncelleme yaptı. Konuya ilişkin karar, Resmi Gazete’nin 24.01.2024 tarihli sayısında yayımlandı. Düzenlemeye göre, tesis edilecek dağıtım varlığının sözleşmeye esas yaklaşık maliyeti şu şekilde hesaplanacak: İçinde bulunan uygulama yılından bir önceki yıla ait dağıtım şirketinin satın alma ve ihale, plan ve prosedürlerine göre […]

EPDK Kullanıcı Tarafından Dağıtım Varlıklarının Tesis Edilme Metodolojisi düzenlemesinde güncelleme yaptı
Burak Karagöl
  • Yayınlanma24 Ocak 2024 16:06

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Kullanıcı Tarafından Dağıtım Varlıklarının Tesis Edilme Metodolojisi düzenlemesinde güncelleme yaptı. Konuya ilişkin karar, Resmi Gazete’nin 24.01.2024 tarihli sayısında yayımlandı.

Düzenlemeye göre, tesis edilecek dağıtım varlığının sözleşmeye esas yaklaşık maliyeti şu şekilde hesaplanacak: İçinde bulunan uygulama yılından bir önceki yıla ait dağıtım şirketinin satın alma ve ihale, plan ve prosedürlerine göre en az 3 adet ihale yapılmış olması şartı ile gerçekleştirdiği benzer karakteristikli tesisler için ödediği bedeller, ihalenin yapıldığı yıl sonuna ait aralık ayı TÜFE endeksi bölü ihalenin yapıldığı aya ait TÜFE endeksi oranı ile Aralık ayında eş baza getirilecek. Eş baza getirilen bedellerden en düşüğü esas alınarak bir değer bulunacak. Bulunan değerler tesis karakteristiği bazında birim bedellere dönüştürülecek.

TEDAŞ tarafından yayımlanan tüm yıl geçerli en güncel birim fiyatlar esas alınarak tesis karakteristiği bazında birim bedeller belirlenecek. Kullanılan TEDAŞ birim fiyatları önceki yıla ait ise biri fiyat kitabındaki birim bedeller takvim yılına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi oranları ile cari yıla güncellenecek ve bulunan değerlerden yüzde 20 indirim yapılarak birim bedel hesabında kullanılacak.

Düzenlemeyle birlikte mevcut Metodoloji’ye geçici olarak, kullanıcı tarafından tesis edilen dağıtım varlıklarından maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla geri ödemesine fiili olarak başlanmamış olanlara ilişkin olarak, yapılan değişiklikler kapsamında birim bedel hesabı yeniden yapılacak. Geri ödemeye esas bedel, yeni birim bedeller üzerinden hesaplanacak maddesi eklendi.

Düzenleme yayım tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Metodoloji hükümlerini EPDK Başkanı yürütecek.

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam