Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ERRA Düzenleyici Liderler Forumu düzenlendi

Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) enerji düzenlemelerinin geliştirilmesi ve üyeleri arasında iş birliğinin artırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. 24 Kasım 2023 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen ERRA Düzenleyici Liderler Forumu’na EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ve Kurul Üyesi Ahmet Çağrı Çiçek’in yanı sıra ERRA Başkanı Dr. Maia Melikidze, Arnavutluk Enerji Düzenleme Kurumu Başkanı Petrit Ahmeti, Azerbaycan Enerji Düzenleme Kurumu […]

ERRA Düzenleyici Liderler Forumu düzenlendi
Burak Karagöl
  • Yayınlanma1 Aralık 2023 09:50

Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) enerji düzenlemelerinin geliştirilmesi ve üyeleri arasında iş birliğinin artırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

24 Kasım 2023 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen ERRA Düzenleyici Liderler Forumu’na EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ve Kurul Üyesi Ahmet Çağrı Çiçek’in yanı sıra ERRA Başkanı Dr. Maia Melikidze, Arnavutluk Enerji Düzenleme Kurumu Başkanı Petrit Ahmeti, Azerbaycan Enerji Düzenleme Kurumu Başkanı Dr. Samir Akhundov, ECOWAS Bölgesel Elektrik Düzenleme Otoritesi Başkanı Kocou Tossou, MEDREG Direktörü Hasan Özkoç ve Uluslararası Enerji Ajansı, Asya Kalkınma Bankası gibi uluslararası kuruluşların temsilcileri ile Cezayir, Suudi Arabistan, Moğolistan, Kazakistan, Bosna-Hersek, Yunanistan, Avusturya, Macaristan gibi ERRA üyesi ülkelerin üst düzey bürokratları katıldı.

Toplantının açılışında konuşan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; “İklim değişikliği” gerçeğinin tetiklediği enerji dönüşümüne yönelik zorlukların sürdürülebilir kalkınma çabaları üzerinde belirleyici bir rol oynadığını kaydetti. Son üç yıldır enerji piyasalarının, Kovid-19 salgını, Rusya-Ukrayna savaşı, tedarik zincirindeki aksamalar gibi sıra dışı küresel gelişmeler nedeniyle oldukça dalgalı bir seyir izlediğine buna bağlı olarak enerji piyasalarının da ateşinin yüksek olduğuna dikkati çeken Yılmaz: “Enerji düzenleyicilerinin rolü, piyasalardaki olağanüstü gelişmeleri azami düzeyde kontrol altında tutmak ve enerji dönüşümünü güvenli şekilde sürdürmenin yöntemlerini ortaya koymaktır” dedi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz şunları söyledi:

“Bana göre bu, günümüz dünyasında sadece şebekelerin değil enerji düzenlemelerinin de esnekliğinin arttırılmasıyla başarılabilir. Çünkü günümüzün teknolojik ve küresel gelişmeleri, piyasalara yön veren hızlı ve esnek bir düzenleme çerçevesini zorunlu kılmaktadır. Örneğin, hızla yayılan dağıtık üretim, elektrik dağıtım şirketlerinin rolünü değiştiriyor, tüketicilere yeni fırsatlar sunarken enerji düzenleyicilerinin piyasa yapılarını yeniden tasarlamasını gerektiriyor.”

Enerji dönüşümünü; yenilikçiliği teşvik etme, refahı artırma ve ülkeler arasındaki dayanışmayı güçlendirme açısından önemli bir alan olarak gördüklerini vurgulayan Yılmaz, uluslararası zorlukların barışçıl ilişkilerle ve yapıcı iş birliğiyle çözülebileceğini belirtti. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz: “Bu anlayışla gerek düzenleyici birliklerimizde gerekse ikili ilişkilerimizde partner düzenleyicilerimizle yakın iş birliğine her zaman istekli olduk. ERRA’nın çalışmalarını takdir ediyor ve enerji piyasalarının geliştirilmesine yönelik çabalarını destekliyoruz. Personelimiz, çalışma organlarına düzenli katılımın yanı sıra ERRA’nın özel görevlerine de katkıda bulunmaktadır. EPDK olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ERRA’nın çalışmalarına değer katmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İki gün süren ERRA Düzenleyici Liderler Forumu’nun ilk gününde düzenlenen MENA ve Afrika Bölgesel Düzenleme Çalıştayında açılış konuşmasını EPDK Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Mehmet Kürkçü gerçekleştirdi. Kürkçü; ERRA üyesi Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin farklı ekonomik, coğrafi ve kültürel şartları nedeniyle farklı piyasa yapılarına, enerji arz koşullarına ve tüketici ihtiyaçlarına sahip olduğunu; bu çeşitliliğin ERRA üyeleri arasında büyük bir iş birliği potansiyeli yarattığını belirtti.

Çalıştayda EPDK Strateji Geliştirme Dairesi Dış İlişkiler Grup Başkanı Mustafa Yavuzdemir “Türkiye Elektrik ve Doğalgaz Piyasalarındaki Son Gelişmeler” konulu, Enerji Uzmanı Onur Uyanusta da “İletim Sistem Operatörünün Ayrıştırılması Modelleri” konulu sunum yaptı.

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam