Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İlklerin yılı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılının kutlandığı 2023 yılında enerji alanında da birçok ilk yaşandı. Elektrikte kurulu gücümüz 106 bin MW’a ulaşırken; doğal gazdan yenilenebilir enerjiye, nükleerden hidrojene Türkiye’nin enerjisine katkı sağlayacak birçok proje de hayata geçirildi. ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİ YOLUNDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI Türkiye, hidrokarbon keşifleri ve yenilenebilir enerji teknoloji yatırımlarıyla birlikte enerji arz güvenliğini güvence […]

İlklerin yılı
Burak Karagöl
  • Yayınlanma9 Ocak 2024 13:41

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılının kutlandığı 2023 yılında enerji alanında da birçok ilk yaşandı. Elektrikte kurulu gücümüz 106 bin MW’a ulaşırken; doğal gazdan yenilenebilir enerjiye, nükleerden hidrojene Türkiye’nin enerjisine katkı sağlayacak birçok proje de hayata geçirildi.

ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİ YOLUNDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI

Türkiye, hidrokarbon keşifleri ve yenilenebilir enerji teknoloji yatırımlarıyla birlikte enerji arz güvenliğini güvence altına alırken bir yandan da hidrojen ve değerli maden yatırımlarıyla geleceğini inşa etme yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ülkemizin toplam elektrik kurulu gücünde yenilenebilir enerjinin payı yüzde 55’e yükseldi. Ayrıca sisteme verilen doğal gaz miktarı geçtiğimiz yıl 51 milyar 477 milyon metreküpe geriledi.

CUMHURİYET’İN İKİNCİ YÜZYILINA VİZYON PROJELERLE GİRİLDİ

Enerjide ilklerin yaşandığı 2023 yılında Sakarya Gaz Sahası’nda keşfedilen doğal gaz Filyos’taki tesis ile sisteme verildi. Mersin’de yer alan Akkuyu NGS’ye ilk nükleer yakıt teslimi yapıldı. 2023 yılında ayrıca Türkiye’nin ilk bor karbür tesisi açılırken, ilk akıllı cihazımız TOGG da teslimata başladı. Gabar’da günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol rezervi keşfedildi. Yine, Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı’nın temeli atıldı. 2023’te yenilenebilir enerji alanında da ülkemiz önemli projelere imza attı.

Haberin devamı için tıklayınız.

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam