Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Orge, elektrikli araç şarj ünitelerinin üretimine 2024’te başlamayı planlıyor

Orge Enerji Elektrik Taahhüt A.Ş., 2024 yılında elektrikli şarj ünitelerinin üretimine başlamayı planlıyor. Orge Enerji Elektrik Taahhüt A.Ş.’nin CEO’su Nevhan Gündüz, “Bu pazarda üretici olarak yer alma arzusundayız. Böylece şirket olarak ilk defa üretim alanında yatırımcı konumda olacağız. Bu yatırıma ve devam eden projelerimiz ile yeni aldığımız işlere bağlı yeni istihdam yaratma imkânı da bulacağız” […]

Orge, elektrikli araç şarj ünitelerinin üretimine 2024’te başlamayı planlıyor
Eylül Şahin
  • Yayınlanma14 Aralık 2023 13:40

Orge Enerji Elektrik Taahhüt A.Ş., 2024 yılında elektrikli şarj ünitelerinin üretimine başlamayı planlıyor. Orge Enerji Elektrik Taahhüt A.Ş.’nin CEO’su Nevhan Gündüz, “Bu pazarda üretici olarak yer alma arzusundayız. Böylece şirket olarak ilk defa üretim alanında yatırımcı konumda olacağız. Bu yatırıma ve devam eden projelerimiz ile yeni aldığımız işlere bağlı yeni istihdam yaratma imkânı da bulacağız” dedi.

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023’te 25’inci yılını kutlayan Orge Enerji Elektrik Taahhüt A.Ş., 2024 yılına yeni hedeflerle giriyor. Türkiye’nin en önemli projelerinin elektrik taahhüt işlerini gerçekleştiren, Atatürk Kültür Merkezi’nden İstanbul Havalimanı-Halkalı Metrosu’na birçok büyük projenin elektrik taahhüt işlerini gerçekleştiren ve bu alandaki başarısını yenilenebilir enerjiye taşıyan Orge Enerji Elektrik Taahhüt A.Ş., 2024 yılında elektrikli şarj ünitelerinin üretimine başlamayı planlıyor. Orge Enerji Elektrik Taahhüt A.Ş.’nin CEO’su Nevhan Gündüz, E-mobilite yatırımları konusunda iş geliştirme amaçlı bir departman kurulumunu da tamamladıklarını ve bu alanda çalışmaya başladıklarını söyledi.

Gündüz, “İlk aşamada odağımız farklı tiplerde şarj ünitelerinin üretimine yönelik faaliyetlerde bulunmak. Endüstriyel tasarım ve yazılımsal geliştirme süreçlerinde ilerlemeye başladık. Önümüzdeki dönemde ülkemizde ve dünya genelinde elektrikli araç satışlarının toplam satışlar içindeki payının hızla artacağı ve buna bağlı olarak şarj istasyonu talebi ile bu alana yönelik pazardaki büyümenin de benzer oranlarda gerçekleşeceği öngörülüyor. Biz de bu pazarda üretici olarak yer alma arzusundayız. 2024 yılında üretime başlamayı planlıyoruz, böylece şirket olarak ilk defa üretim alanında yatırımcı konumda olacağız. Bu yatırımla ve devam eden projelerimiz ile yeni aldığımız işlere bağlı yeni istihdam yaratma imkanı da bulacağız” diye konuştu.

“RAYLI SİSTEMLERDEKİ TECRÜBEMİZİ İSTANBUL DIŞINA TAŞIDIK”

Yenilenebilir enerji konusundaki çalışmalarına değinen Gündüz, “Önceleri inşaat sektörüne klasik anlamda elektrik müteahhitlik hizmeti sağlarken bugün yeşil taahhüt olarak adlandırdığımız enerji verimliliği ile sürdürebilirliğe de katkısı bulunan taahhüt biçimini bir bütün olarak sunan bir yapı haline gelmiş bulunuyoruz” dedi.

Kuruluş yılları olan 1998 yılından 2014 yılına kadar yalnızca konvansiyonel inşaat işlerine yönelik elektrik taahhüt faaliyetleri yürüttüklerini hatırlatan Nevhan Gündüz, 2014 yılında kurdukları Raylı Sistemler Departmanı ile pek çok metro hattının elektrik işlerini gerçekleştirdiklerini ve halen pek çok hatta çalışmaların da sürdüğünü vurguladı. Gündüz, şöyle devam etti: “İstanbul’da pek çok metro hattında iş bitirmelerimizin yanında halihazırda yapımı devam eden 3 hatta görev almaktayız. Bunların dışında geçen yıl üstlendiğimiz Gebze-Darıca Metro Hattı ile bu alanda ilk defa İstanbul dışında bir projede çalışmaya başladık. Yine son olarak anlaşma sağlayıp sözleşme görüşmelerine başladığımız Bursa Emek-Şehir Hastanesi Hafif Raylı Sistem Hattı da bize bu alandaki tecrübemizle İstanbul dışındaki yatırımlarda da yer alma imkanı sağlayacak. İki yıl önce faaliyete geçen Orge Ticaret Departmanı bünyesinde gerçekleştirdiğimiz elektrik malzeme satışı faaliyetlerimizin ise bize hatırı sayılır miktarda katkısı oldu. Geçen yıl kurduğumuz Yenilenebilir Enerji Departmanı da üstlenmiş olduğu güneş enerjisi santral kurulum işleri ile yeni girmiş bulunduğumuz bu alanda dinamik bir başlangıç yapmamızı sağladı. Bu alanda üstlenmiş olduğumuz, toplam kurulu güçleri yaklaşık 10 MW’a ulaşan 3 projeyi tamamlama aşamasındayız.”

“GÜÇLÜ BÜYÜME VE KARLILIĞI KORUMA ODAĞIMIZDA OLACAK”

2023 yılsonuna ve 2024 yılına ilişkin beklentilerini de değerlendiren Nevhan Gündüz, “2023 yılsonuna yönelik beklentilerimize ilk üç çeyrek sonunda ulaşmaya oldukça yaklaşmış bulunduğumuzdan beklentilerde yukarı yönlü revizyona gitme ihtiyacı duyduk. Bu yılı da odak noktamız olan hasılat büyümesi ve karlılık tarafında oldukça başarılı geçirdiğimizi ifade edebiliriz. Şirket olarak 2024 yılını güçlü bakiye iş stoğu ile karşılıyoruz. Yıllardır devam eden güçlü büyüme performansımızı önümüzdeki yıl da sürdürme arzusundayız. Son 11 yıldır olduğu gibi önümüzdeki yılda da güçlü büyüme ve karlılığı muhafaza etme konuları odağımızda olacak” diye konuştu.

“TARİHİMİZİN EN BAŞARILI YILINI TAMAMLAMAK ÜZEREYİZ”

Deprem felaketi, genel seçimler ve ekonomik gelişmelere de değinen Nevhan Gündüz, deprem bölgesinde yaraların sarılacağına olan inancının tam olduğunu ifade etti. Öngörülemeyen bu felaketin ekonomi üzerinde yarattığı ilave tahribat ve mevcut enflasyonist ortam sebebiyle bu yılın ilk yarısının hem şirketler hem de vatandaşlar için için oldukça zor geçtiğini vurgulayan Gündüz, şöyle devam etti:

“Seçim sürecinin tamamlanmasını takiben ekonomi politikasında gerçekleşen revizyonlar neticesinde ekonomik ortamın daha öngörülebilir hale geldiği kanaatindeyiz. Buna karşın yüksek faiz ortamının yeni yatırımlar tarafında belirsizliğe sebep olmasına yönelik endişemizi de koruyoruz. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, şirket olarak; gerek yeni iş alımları, gerek devam eden iş büyüklüğü, gerek finansal performans tarafında, tarihimizin en başarılı yılını tamamlamak üzere olduğumuzu memnuniyetle ifade edebiliriz.”

faiz ortamının yeni yatırımlar tarafında belirsizliğe sebep olmasına yönelik endişemizi de koruyoruz. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, şirket olarak; gerek yeni iş alımları, gerek devam eden iş büyüklüğü, gerek finansal performans tarafında, tarihimizin en başarılı yılını tamamlamak üzere olduğumuzu memnuniyetle ifade edebiliriz.”

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam