Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

PÜİS Ankara Bölge Başkanı Cantekin’den, akaryakıt istasyonu sahiplerine uyarı

Ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmesi halinde takip eden aydan itibaren bu teşvik uygulamasına son verilir.

PÜİS Ankara Bölge Başkanı Cantekin’den, akaryakıt istasyonu sahiplerine uyarı
Burak Karagöl
  • Yayınlanma7 Şubat 2024 16:34
  • Güncelleme8 Mayıs 2024 06:04

PÜİS Ankara Bölge Başkanı A. Cem Cantekin, mevzuat uyarınca 3 yıl süreyle ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmeyen ve 10’dan fazla çalışanı bulunan istasyonlara 3 yıl süreyle sağlanacak işsizlik sigortası primi işveren payının yüzde 2 yerine yüzde 1 olarak uygulandığı hususunda akaryakıt istasyonu sahiplerini uyardı.

PÜİS Ankara Bölge Başkanı Cantekin konuya ilişkin şunları söyledi: “Bilindiği gibi akaryakıt istasyonları çok tehlikeli sınıfta yer alıyor. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun Ek 4’üncü maddesinin birinci fıkrasında ‘26.6.2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çok tehlikeli sınıfta yer alıp, ondan fazla çalışanı bulunan ve üç yıl içinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmeyen işyerlerinde çalışanların işsizlik sigortası işveren payı teşvik olarak bir sonraki takvim yılından geçerli olmak üzere ve üç yıl süreyle yüzde 1 olarak alınır. Ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmesi halinde takip eden aydan itibaren bu teşvik uygulamasına son verilir. İşverenler bu fıkrada öngörülen şartları tekrar sağlamaları ve talepleri halinde bu teşvikten yeniden yararlanır.”

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam