Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Rosatom Genel Müdürü Likhachev, UAEA Genel Direktörü Rafael Grossi ile görüştü

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Genel Direktörü Rafael Grossi, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında Dubai’de bir araya geldi. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Likhachev, UAEA’nın sürdürülebilir bir enerji kaynağı olarak “barışçıl nükleeri” teşvik etme faaliyetlerine desteğini teyit ederek bu […]

Rosatom Genel Müdürü Likhachev, UAEA Genel Direktörü Rafael Grossi ile görüştü
Burak Karagöl
  • Yayınlanma3 Aralık 2023 14:02

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Genel Direktörü Rafael Grossi, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında Dubai’de bir araya geldi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Likhachev, UAEA’nın sürdürülebilir bir enerji kaynağı olarak “barışçıl nükleeri” teşvik etme faaliyetlerine desteğini teyit ederek bu yönde ortak çalışmaları sürdürmeye hazır olduklarını ifade etti.

Rusya’nın, nükleer enerjinin iklim gündemindeki rolüne ilişkin UAEA ve bir grup ülke tarafından yapılan açıklamasına destek vermesinin ardından gerçekleşen görüşmenin ana gündemini, Zaporijya Nükleer Güç Santrali’nin nükleer emniyet ve güvenliğinin sağlanmasına ilişkin konular oluşturdu.

Görüşmede, UAEA misyonunun santraldeki çalışmaları ve ajans uzmanlarının bu yıl 5 Aralık’ta planlanan düzenli rotasyonu da gündem maddeleri arasında yer aldı.

Taraflar, gelecek yıl ocak ve şubat aylarında geniş çaplı istişarelerde bulunma konusunda mutabık kaldı.

AA

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam