Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Rosatom, nükleer ve ilgili alanlarda yüksek lisans programı düzenleyecek

Rosatom, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde görev yapacak uzmanların yetiştirilmesi amacıyla üniversite mezunları için nükleer ve ilgili alanlarda yüksek lisans programı düzenleyecek. Şirketten yapılan açıklamaya göre, programa kabul edilecek olanlar, Rusya’nın en iyi teknik üniversiteleri olarak kabul edilen Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPhI (NRNU MEPhI) ve Ulusal Araştırma Üniversitesi MPEI’de (NRU MPEI) eğitim alabilecek. Rosatom 4. […]

Rosatom, nükleer ve ilgili alanlarda yüksek lisans programı düzenleyecek
Burak Karagöl
  • Yayınlanma25 Ocak 2024 12:55

Rosatom, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde görev yapacak uzmanların yetiştirilmesi amacıyla üniversite mezunları için nükleer ve ilgili alanlarda yüksek lisans programı düzenleyecek.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, programa kabul edilecek olanlar, Rusya’nın en iyi teknik üniversiteleri olarak kabul edilen Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPhI (NRNU MEPhI) ve Ulusal Araştırma Üniversitesi MPEI’de (NRU MPEI) eğitim alabilecek.

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali için uzman yetiştirmeyi amaçlayan program 3 yıl sürecek. Programa kabul edilen yüksek lisans öğrencileri ilk yıl Rusça teknik ağırlıklı eğitim alacak ve ardından kalan 2 yılda da uzmanlık dersleri görecek.

Program kapsamında, 21’i NRNU MEPhI’de, 47’si NIU MPEI’de olmak üzere toplamda 68 öğrenciye eğitim verilecek.

Üniversitelerin bilim, teknoloji veya enerji alanında lisans derecesine sahip öğrencilerin katılabileceği programa başvuru tek aşamada gerçekleşecek.

Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin gelecekteki Türk mühendislerinin eğitimi, tahsis edilen eğitim kotalarına uygun olarak Rusya tarafından karşılanacak. Akkuyu Nükleer AŞ de burs ve vize desteğinin yanı sıra adayların sağlık sigortalarını temin edecek.

Ayrıca şirket, öğrenim görenlerin İstanbul-Moskova-İstanbul veya Ankara-Moskova-Ankara güzergahındaki yıllık uçuş ücretlerini de karşılayacak.

İlgili adayların 29 Şubat tarihine kadar gerekli belgelerle başvurularını yapmaları gerekiyor. Ortak eğitim programına kabul hakkında ayrıntılı bilgi Akkuyu Nükleer AŞ’nin https://akkuyu.com/tr/career/education adresindeki resmi internet sitesinde yer alıyor.

AA

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam