Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Siemens’in yeni nesil vanaları AVM’lerde yüzde 25’e varan enerji tasarrufu sağlıyor

Siemens’in yeni nesil akıllı kontrol vanaları, Alışveriş Merkezlerinde (AVM) yüzde 25’e varan enerji tasarrufu sağlayabiliyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre, ENR 250 listesinde yer alan Nata Holding, Ankara’daki Nata Vega AVM kompleksinin enerji tüketiminde hedeflediği şeffaflık, verimlilik ve tasarruf için Siemens “Building X” portfolyosunun yeni nesil akıllı vana çözümünü tercih etti. Siemens’in “Akıllı Altyapılar” bölümü tarafından […]

Siemens’in yeni nesil vanaları AVM’lerde yüzde 25’e varan enerji tasarrufu sağlıyor
Burak Karagöl
  • Yayınlanma12 Ocak 2024 10:57

Siemens’in yeni nesil akıllı kontrol vanaları, Alışveriş Merkezlerinde (AVM) yüzde 25’e varan enerji tasarrufu sağlayabiliyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, ENR 250 listesinde yer alan Nata Holding, Ankara’daki Nata Vega AVM kompleksinin enerji tüketiminde hedeflediği şeffaflık, verimlilik ve tasarruf için Siemens “Building X” portfolyosunun yeni nesil akıllı vana çözümünü tercih etti.

Siemens’in “Akıllı Altyapılar” bölümü tarafından geliştirilen, ısıtma-soğutma ve klima santralleri için buluta bağlanabilen, kendi kendini optimize eden dinamik bir çözümü akıllı vanalar, yüzde 25’e varan enerji tasarrufuyla AVM ve ticari binaların sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına katkı sağlıyor.

Siemens Türkiye Akıllı Altyapılar Bina Ürünleri bölümü, Nata Holding ile geniş ölçekli bir enerji verimliliği projesine de imza attı.

Siemens Türkiye’nin AVM projelerindeki uzmanlığı ve bina ürünleri partneri Keyvan ile hayata geçirilen proje kapsamında, Nata Vega AVM kompleksinde enerji tüketiminin daha verimli, esnek ve kiracılar tarafından daha şeffaf bir şekilde kontrolünün sağlanması, verimsiz enerji tüketiminin önlenmesi ve enerji maliyetlerden tasarruf edilmesi hedefleniyor.

Açıklamada, görüşlerine yer verilen Nata Holding Mekanik Koordinatörü Özlem Korkmaz, “Ankara’daki son projelerimizden biri olan Vega Subayevlerinde, mağazalarda enerji şeffaflığını artırarak kiracıların konforunu artırmayı ve enerji maliyetlerini iyileştirmeyi hedefledik. Isıtma-soğutma şeffaflığı ve doğru kontrol sağlamak için piyasadaki yeni nesil kontrol vanaları ve otomasyon çözümlerini inceledik. Siemens’in hem vana paketi hem de otomasyonla önerdiği çözümü, proje hedeflerimiz çerçevesinde değerlendirdik. Gelişmiş kontrol algoritmalarına sahip Siemens akıllı vanaların sürdürülebilir bir gelecek için projemize en uygun ürünler olduğuna karar verdik. Sonuçtan oldukça memnunuz. Bu projede, akıllı vanalar ile yoğun bir deneyim kazandık. Gelecekteki yeni projelerimizde akıllı vanaları daha fazla kullanmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Siemens'in yeni nesil akıllı kontrol vanaları, Alışveriş Merkezlerinde (AVM) yüzde 25'e varan enerji tasarrufu sağlayabiliyor.

“MÜŞTERİLERİMİZE DAHA FAZLA AKILLI VANA ÖNERİYORUZ”

Başta HVAC sistemleri olmak üzere mekanik ekipmanlara odaklanan ve vana alanında kapsamlı bir uzmanlığa sahip orojenin uygulayıcısı Keyvan Pazarlama ve Ticaret A.Ş. ise Nata Holding’in Vega projelerinde, beklentilerine en uygun yanıtı sunmak için Siemens ile akıllı vana çözümünü ürettiklerini belirtti.

Keyvan Pazarlama Satış Yöneticisi İsmail Yıldırım, yeni nesil akıllı kontrol vanalarının farklı ihtiyaçlardaki vana gereksinimleri açısından büyük esneklik sağladığını vurgulayarak şunlara dikkati çekti:

“Bu vanalar, projelendirme sürecimizi hızlandırırken aynı zamanda stok maliyetlerimizi de düşürüyor. Ayrıca, Siemens akıllı vanalar, gelecekteki değişikliklere, yani AVM içinde mağazaların yer değişimi, büyüme ve küçülme durumlarına hızla uyum sağlama kapasiteleri, güvenilir-şeffaf faturalandırmaya imkan sağlaması ve birçok benzersiz işleviyle müşterilerimiz için son derece cazip bir çözüm sunuyor. Biz de sağlanan başarıya ve aldığımız geri bildirimlere bağlı olarak müşterilerimize giderek daha fazla akıllı vana öneriyoruz.”

Siemens’teki tüm faaliyetlerin merkezinde sürdürülebilirlik ve inovasyon olduğunu ifade eden Siemens Türkiye Akıllı Altyapılar Bina Ürünleri Lideri Mert Ulaş ise proje hakkında yaptığı açıklamada, “Siemens Türkiye olarak sürdürülebilir, çevreyi koruyan, sağlıklı ve konforlu ortamlar yaratan teknolojilere ve çözümlere odaklanıyoruz. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de enerji fiyatları artma eğiliminde. Bu nedenle mümkün olan her noktada enerjinin verimli kullanılması giderek daha kritik bir önem kazanıyor. ” dedi.

Ulaş şunların altını çizdi:

“Dünyada tüketilen enerjinin yüzde 40’ı ticari binalarda harcanıyor ve AVM’ler de bu tüketimde ciddi bir paya sahip. Siemens Akıllı Altyapılar tarafından geliştirilen Siemens Building X portfolyosunun yeni nesil ürünü akıllı vanalar, enerji tüketimini yüzde 25’e varan oranlarda düşürebiliyor. Enerji ve maliyet faydalarının yanı sıra mühendislik çalışmaları ve yerden tasarrufu da sağlıyor. Siemens Türkiye olarak sunduğumuz çözüm ve teknolojilerle ülkemizin 2053 karbon nötr hedefleri doğrultusunda sürdürülebilir, çevreye duyarlı enerji politikasına da katkıda bulunuyoruz.”

AA

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam